Zwycięzcy XI Ogólnopolskiego konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

W dniu 19 listopada 2022 r. w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych ul. Komorska 17/23 w Warszawie odbył się finał XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS), którego pomysłodawcą i organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem konkursu jest popularyzacja oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat produktów regionalnych i tradycyjnych zarejestrowanych w unijnym systemie Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

Finałowe potrawy przygotowali autorzy 10 najlepszych przepisów, które oceniła komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pani Izabelli Byszewskiej, Prezesa Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, przedstawicieli Współorganizatorów Konkursu – Pana Łukasza Konik, Michała Soliwodę, Prezesa Polskiej Inicjatywy Kulinarnej, Pana Jarosława Uścińskiego, Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz Piotra Szczygielskiego, członka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Zgodnie z regulaminem konkursu, komisja oceniała potrawy na podstawie przyjętych kryteriów: pomysłowość i kreatywność przepisu, walory organoleptyczne, dobór składników, pracochłonność i prezentacja potrawy oraz wiedza autora przepisu z zakresu produktów zarejestrowanych jako Chronione Nazwy Pochodzenia, Chronione Oznaczenia Geograficzne oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.

Nad odpowiednim przygotowaniem stanowiska pracy, dbałością o surowce, czystością pracy, zachowaniem prawidłowych technik kulinarnych i procesów technologicznych, przestrzeganiem receptury, sprzątnięciem stanowiska oraz brakiem opóźnienia w czasie pracy czuwała komisja techniczna składająca się z techników kulinarnych - Pana Michała Grzywacza oraz Piotra Szczygielskiego.

Po naradzie komisji konkursowej oraz komisji technicznej ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców konkursu.

Nagrody główne zdobyli:

I miejsce

Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie ul. Poznańska 6/8, 00-680 Warszawa Uczestnik: Weronika Gurynow
Opiekun: Emil Bździuch
„Wiśnie / czekolada / miód”

II miejsce

Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku, 19-300 Ełk, ul. Kajki 4
Uczestnik: Hubert Hyzopski, Maria Solińska
Opiekun: Anna Korzeń
„Polędwica sous vide w aromatycznym chruście z kiełbasy myśliwskiej staropolskiej z sosem grzybowym, pureé z zielonego groszku i pierogami leniwymi z fasoli i twarogu wędzonego”

III miejsce

Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1, ul. Berka Joselewicza 4, Warszawa Uczestnik: Paweł Nowak, Paweł Rudnicki – Szczypior
Opiekun: Katarzyna Nawrocka
„Szarlotka na Podchmielonym Pięknym Jasiu pod migdałową kołderką”

Wyróżnienia otrzymali:

 • Zespół Szkół Gastronomicznych ul . Sienkiewicza 88, 90- 357 Łódź Uczestnik: Dominik Diug
  Opiekun”: Elżbieta Kurowska
  „Kaczka/Suska sechlońska/Pesto/Piękny Jaś/ Dynia/Andrut”

 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie Brzostowo 69
  Uczestnik: Oliwia Szott
  Opiekun: Jarosław Seweryn
  „Podwędzany schab sous-vide faszerowany śliwką szydłowską z oscypkowym ravioli pod masłem pietruszkowym z leśną żelką”

 • ZSEG w Żywcu, ul.Mickiewicza 6 34-300 Żywiec Uczestnik: Martyna Kliś
  Opiekun: Alicja Broda
  „Leśne wspomnienie”

  Ponadto w finałowej 10 znaleźli się:

  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach ul. Ogrodowa 49 16-400 Suwałki
   Uczestnik: Zuzanna Dzienis
   Opiekun: Agata Drywulska-Bartyzel
   „Polędwiczki wieprzowe z wiśniowo-borowikowym sosem w towarzystwie karmelizowanych warzyw i jabłka, z puree fasolowym i grillowanym oscypkiem”

  • Zespół Szkół Ekonomiczno- Chemicznych 32-540 Trzebinia, ul. Głogowa 12
   Uczestnik: Emilia Pasek
   Opiekun: Dariusz Łętowski
   „Comber z jagnięciny podhalańskiej z kruszonka z obwarzanka, czosnku galicyjskiego oraz ziół, na sosie śliwkowym na trójniaku staropolskim i wytrawnym sernikiem z dyni i bryndzy podhalańskiej”

 • Zespół Szkół Gastronomicznych w Białymstoku, ul. Knyszyńska 15, 15-702 Białystok Uczestnik: Małgorzata Pyrko, Julia Bebłot
  Opiekun: Małorzata Kryszeń
  „Świnka w kurkowym lesie”

 • Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi ul. Sienkiewicza 88, 90-357 Łódź Uczestnik: Eryk Dondzik
  Opiekun: Anna Błyskal
  „Trójkątna słodycz”