Niedawno zakończyły się jedne z największych targów gastronomicznych w Europie – Sirha 2019 w Lyonie. W ciągu pięciu dni (26-30.01) poza stricte targowymi spotkaniami odbyły się trzy finały najważniejszych konkursów: cateringowego – International Catering Cup, cukierniczego – Coupe du Monde de la Patisserie oraz kulinarnego – Bocuse d’Or.

Tego co działo się na kulinarnej scenie nie da się opowiedzieć słowami, to po prostu trzeba było przeżyć. Najlepsi szefowie kuchni i cukierni z całego świata skupieni w jednym miejscu i czasie. Zapierające dech w piersiach prace cukierników i kucharzy świadczące o najwyższym poziomie i pełnym profesjonalizmie uczestników. W roli jurorów najznakomitsze nazwiska światowej sławy gastronomicznej.

Dla Polski były to również wielkie chwile. Po raz pierwszy w historii Akademia Bocuse d’Or Poland miała wyjątkową okazję zaprezentować się w strefie dla profesjonalistów CHEFS VILLAGE podczas Wielkiego Finału Bocuse d’Or.

W tym najbardziej prestiżowym miejscu zaaranżowane zostało stoisko HAVE A TASTE OF POLAND, na którym przez 5 dni polscy szefowie kuchni pod batutą Adama Chrząstowskiego, Prezydenta Akademii Bocuse d’Or Poland, Łukasza Konika, Tomasza Milewskiego i Michała Soliwody serwowali prawdziwe smaki polskiej kuchni. Ponieważ nasze dziedzictwo kulinarne wciąż nie jest dostatecznie doceniane przez obcokrajowców szefowie zadbali by tę tendencję odmienić. Zainspirowani dawnymi, staropolskimi recepturami oraz wykorzystując nowoczesne techniki skomponowali wyjątkowe menu, które zarówno wizualnie jak i smakowo robiło ogromne wrażenie na degustujących.

Na talerzach znalazły się wspaniałe polskie ryby jak wędzony Pstrąg Ojcowski, sandacz, flądra i dorsz, oczywiście w różnych odsłonach okraszone kawiorem z Zielenicy. Poza tym jeleń, sarna i królik, regionalne Sery Korycińskie od firmy Zarzeccy a także serki i jogurty Mlekpol oraz wspaniałe wędliny Zyguła a to wszystko w akompaniamencie świeżego, chrupiącego rodzimego pieczywa od Intereuropol wypiekanego na miejscu i mocnych, polskich trunków Dworu Sieraków czy delikatnych win z Winnicy Turnau, które były idealnym dopełnieniem serwowanych przez szefów potraw. Dania z pewnością nie byłyby takie smaczne, gdyby nie dodatki w postaci chrupiących warzyw podanych na różny sposób od firmy Bukat.
Jako że Polska słynie z jabłek nie mogło ich zabraknąć i na naszym stoisku. Jabłko Grójeckie, którego rumiany kolor zachęcał do chrupania cieszyło się dużą popularnością i było świetną kontynuacją polskich smaków po daniach głównych.

Aby nie być gołosłownym prezentujemy wybrane dania z autorskiego menu skomponowanego specjalnie na Lyon.
Rillette z wędzonego pstrąga z sałatką z własnego kawioru
Gravlax z sandacza
Pasztet z sarny z borowikami
Comber z królika z kaszą bulgur z lubczykiem
Jeleń w palonym sianie

Farszynki z wędzonym pstrągiem pod twarogiem z jabłkiem, orzechami i ziołami
Flądra na maśle czosnkowym z babką ziemniaczaną
Dorsz duszony w kapuście kiszonej

To była odsłona polskiej kuchni w wykonaniu szefów z różnych regionów Polski, którzy stanęli na wysokości zadania przygotowując szeroki wachlarz potraw, niesamowitych smaków i aromatów dzięki czemu świadomość obcokrajowców na temat polskiej kuchni, naszych regionalnych produktów oraz bogactwa naturalnego flory i fauny w Polsce znacznie wzrosła.

Przygotowanie dań nie byłoby możliwe, gdyby nie kuchnia i grill od Charvet oraz sprzęt i wyposażenie, o które zadbała niezawodna wypożyczalnia gastronomiczna Gastro Magic Service. Zaś o profesjonalny wygląd szefów zatroszczyła się firma Cheman, co nie uszło uwadze naszej Pani fotograf Paulinie Jakóbiec oraz profesjonalnej ekipie filmowej z Dziamski Studio.

Polskie stoisko odwiedziło wielu znanych szefów kuchni, osobistości światowej sławy jak Jerome Bocuse, któremu do gustu przypadł tatar z jelenia, ponadto Regis Marcon i Christophe Bacquie, którzy zachwycili się polskimi rybami w ciekawej odsłonie zaproponowanymi przez naszych szefów. Nie mówiąc już o Michel Roth czy Francois Adamski oraz Enrico Crippa, którzy chwalili umiejętności naszych szefów i polskie smaki. Nie zabrakło również innych renomowanych szefów kuchni oraz Przyjaciół z Polski i zagranicy, wśród których znalazła się Pani Joanna Kozińska-Frybes - Konsul Generalny w Lyonie, która bardzo wsparła działania szefów w Chefs Village oraz była dobrym duchem polskiej strefy za co należą się jej ogromne podziękowania!

Poza pracą na stosiku nasi szefowie mieli niebywałą okazję poznać od kuchni przygotowania Wielkiego Finału Bocuse d’Or, na wyciągnięcie ręki obserwowali przygotowania kandydatów przed rozpoczęciem zmagań a później już samej ich pracy na stanowiskach. Poznali tajniki zaplecza najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie oraz wymienili opinie i spostrzeżenia z Prezydentami innych Akademii Bocuse d’Or.

Silny akcent miał również miejsce za sprawą Adama Chrząstowskiego, który zaproszony do studia Bocuse d’Or opowiedział o naszym dziedzictwie kulinarnym i wpływach innych narodowości na naszą kuchnię. Przybliżył Polskę, jej tradycje oraz walory nie tylko pod względem smaków, ale w szerszym ujęciu, zachęcając widzów do odwiedzin naszego pięknego kraju. Wywiad transmitowany był na żywo w internecie na oficjalnych kanałach Bocuse d’Or oraz bezpośrednio na miejscu dostępny był dla szerokiej publiczności, która zgromadziła się na konkursie. O Polsce dowiedzieli się również wszyscy, którzy zajrzeli do Oficjalnego Programu Bocuse d’Or (kilkanaście tysięcy egzemplarzy), w którym znalazła się reklama naszego kraju w dwóch językach.

Lyon i polskie stoisko Have a taste of Poland odniosło sukces. Odwiedzający je profesjonaliści, osobistości ze świata międzynarodowej gastronomii z pewnością rozsmakowali się w Polsce.
Przez polskie stoisko przewinęło się kilkanaście tysięcy osób. Szefowie w ciągu 5 dni wydali ponad 12 tysięcy porcji degustacyjnych, które cieszyły się dużym uznaniem.

Wielkie podziękowania za poświęcony czas, 6 dni ciężkiej pracy i wielką kreatywność oraz wyobraźnię kulinarną szefów Adama Chrząstowskiego, Łukasza Konika, Tomasza Milewskiego i Michała Soliwody, którzy godnie reprezentowali nasz kraj i byli prawdziwymi ambasadorami polskich smaków i produktów oraz rodzimej gastronomii.
Był to kolejny, ale nie ostatni projekt Akademii Bocuse d’Or Poland.

Przed Akademią a przede wszystkim jej członkami kolejne wyzwania w Polsce i poza jej granicami.

Patronat Honorowy nad wyjazdem do Lyonu objął Pan Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Do zobaczenia za dwa lata! A tymczasem bardzo dziękujemy Partnerom za współpracę i ogromną pomoc przy projekcie HAVE A TASTE OF POLAND!