Polska Inicjatywa Kulinarna to nowe Stowarzyszenie na gastronomicznej mapie Polski, które powstało po kilkunastu spotkaniach, wielogodzinnych rozmowach oraz burzliwych dyskusjach czołowych szefów kuchni w naszym kraju. Celem powołania nowego stowarzyszenia było stworzenie organizacji o jasnych i przejrzystych zasadach funkcjonowania, która w innowacyjny i dynamiczny sposób będzie miała wpływ na rozwój rodzimej gastronomii nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Organizacji, dla której edukowanie i szkolenie młodych adeptów sztuki kulinarnej ze szkół gastronomicznych jest swego rodzaju misją, zaś współpraca z organizacjami samorządowymi i wspieranie Ministerstwa Edukacji co do zmiany kształcenia w szkołach gastronomicznych nie tylko wśród młodzieży, ale również kadry nauczycielskiej jest bardzo ważną kwestią.

Zarząd Polskiej Inicjatywy Kulinarnej bardzo mocno będzie stawiał na rozwój swoich członków oraz wspierał i motywował ich w działaniach, tak by wszyscy czuli się doceniani oraz mieli poczucie, iż ich prywatny czas i doświadczenie są cennym ogniwem funkcjonowania organizacji, do której przynależą. Transparentność finansowa będzie standardem dostępnym dla wszystkich członków i sponsorów a nie tylko założycieli stowarzyszenia.

Na czele nowego Stowarzyszenia Polska Inicjatywa Kulinarna stanął szef Łukasz Konik, przedstawiciel młodego pokolenia szefów kuchni w Polsce. Mimo młodego wieku Prezes Zarządu PIK nie jest osobą anonimową wśród rodzimej gastronomii. Miłośnik kuchni molekularnej, ambitny, doświadczenie zdobywał w Polsce i poza jej granicami. Jest znanym i cenionym trenerem oraz jurorem konkursów kulinarnych. Był członkiem i Vice Prezesem Klubu Szefów Kuchni, gdzie prowadził wiele projektów. Od 2018 jest członkiem Komitetu Organizacyjnego przygotowującego polską selekcję Bocuse d’Or - najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie. Od tego roku zaś będzie pełnił rolę Vice Prezydenta Akademii Bocuse d’Or Poland. Obecnie zarządza kuchnią jako szef kreatywny w największej firmie zajmującej się cateringiem dietetycznym Light Box.

- Bardzo zależało nam, by powołać prężnie działającą organizację, w której członkami będą szefowie kuchni, kucharze oraz cukiernicy mający power do działania na rzecz rozwoju polskiej gastronomii, która w naszej ocenie, musi zacząć odgrywać znaczną rolę nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Nowy projekt budujemy na wzajemnym zaufaniu, dlatego w PIK zdanie każdego członka będzie miało znaczenie i nie pozostanie bez echa. Owszem, Zarząd będzie podejmować decyzje, ale wsłuchując się w głosy swoich członków. W gronie moich najbliższych współpracowników są czołowi szefowie kuchni, mamy już deklaracje od kolejnych osób, które chcą do nas dołączyć, jak również prowadzimy zaawansowane rozmowy z firmami partnerskimi, które chcą wspierać nasze poczynania. Kalendarz działań na ten rok, praktycznie mamy już zapełniony. Ruszamy pełną parą, stawiamy na rozwój polskiej gastronomii, ale też członków naszego stowarzyszenia! - powiedział Łukasz Konik, Prezes Stowarzyszenia

- Tworząc projekt Polskiej Inicjatywy Kulinarnej postanowiliśmy jednogłośnie, że interesuje nas aktywne działanie w branży a nie bylejakość i pasywność, dlatego stawiamy na zasoby ludzkie, połączenie młodości z doświadczeniem, kreatywności ze wsparciem merytorycznym, jakości wynikającej z pożądania zmian a nie tylko tworzenia czegoś na chwilę. Jestem przekonany, że jest jeszcze miejsce na kolejne stowarzyszenie kulinarne w naszym kraju, naszą Inicjatywę z nowym i świeżym spojrzeniem oraz chęcią dalszego rozwoju branży przez naszych członków. Mamy również cichą nadzieję, że Polska Inicjatywa Kulinarna będzie bodźcem do integracji branży kulinarnej oraz do działania bez podziałów. PIK to najmocniejsza karta w talii :) - powiedział Adam Chrząstowski, Vice Prezes Zarządu